A szürke- vagy zöldhályognál alkalmazott műlencse műtétek manapság már rutin eljárásnak számítanak. Teljes mértékben fájdalommentesek. Ráadásul a jól megválasztott lencsének köszönhetően, a szemüvegnek is búcsút inthetsz. Miként zajlik egy műlencse műtét? A drnagymihaly.hu linkre ezt is megtudhatod! Fontos már az elején tisztáznunk, hogy előfordulhatnak olyan állapotok, amikor nem lehetséges bizonyos típusú lencse beültetése.
Például a trifokális lencséknél kizáró oknak számít a szemfenék meszesedés vagy a retina gyulladásos betegsége. Azonban ahhoz, hogy megtudd, készen állsz-e a műtétre, részt kell venned egy előzetes vizsgálaton. A szemek megvizsgálása után, illetve az állapotfelmérést követően, ha mindent rendben találtak, akkor kitűzik a műtét napját. Fontos odafigyelni, hogy bizonyos típusú kontaktlencsék (kemény) már a beavatkozás előtti 3 hétben sem viselhetőek. A fájdalomcsillapító hatással bíró szemcseppeket egészen a műtétig csepegtetni fogják különböző időközönként. Így biztosan semmit sem fogsz érezni az egész folyamatból.
Mi a helyzet a cukorbetegséggel? Mit kell tudni róla?
A diabétesz a lakosság igen nagy százalékát érinti. Mindegy, hogy valakinek 1-es vagy 2-es típusú cukorbetegsége van, sajnos hatással van a látásra is. Többféle szövődménye is lehet, ami a szemet negatív irányba érintheti. Az egyik ilyen a szürkehályog. Sajnos a diabéteszesek hajlamosabbak erre a betegségre. Itt jön a kérdés, hogy vajon egy cukorbetegségben szenvedő, ha már kialakult nála a betegség, műthető-e? Szerencsére igen.
Manapság már olyan fejlett lézeres technikát alkalmaznak, ami lehetővé teszi a retinán jelentkező elváltozások kezelését. A szürkehályog diabétesz esetén is operálható. Arra viszont oda kell figyelni, hogy a szemfenék ne legyen változó állapotban. A különböző elfajulásokra is nagyobb odafigyelést kell fordítani. Ugyanis ezek, a műlencse műtétet követően rosszabbodhatnak is. Éppen ezért, minden műtét előtt kötelezően részt kell venni a kiírt laborvizsgálatokon. A szürkehályog műtét csak nagyon jól beállított cukor esetén lehetséges!
Vajon a műlencse csere után is kiújulhat a szürkehályog?
A cataracta leginkább idősebb korban jelenik meg. A 65 év feletti korosztályt nagymértékben érinti. Azonban van rá megoldás. Még idősebb korban is lehetséges a műlencse műtét. A szürkehályog egy alattomos betegség, ami hosszú évek alatt alakul ki. A kifejlett hályog az egész szemlencsét beborítja, mint egyfajta homályos réteg. A betegség a műtétet követően már nem újulhat ki, mivel az egész szemlencsét kicserélik.
A jól megválasztott műlencse fogja elvégezni a korábbi szemlencse feladatait. Az, hogy milyen fajtát válassz, mindenképpen orvosi konzultációt igényel. Lehet úgy gondolod, hogy a legideálisabb változat számodra a trifokális lencse, azonban előfordulhat, hogy a szemed olyan állapotban van, ami nem engedi a trifokális lencsét, csak az EDOF vagy éppen a nyújtott fókuszú változatot. Nem véletlenül szükséges kötelezően elvégeztetni a műtét előtti vizsgálatokat.